To Ευρωπαϊκό πρόγραμμα BeSecure-FeelSecure (BSFS) με εκπροσώπους του από τον Δήμο Πειραιά, το Εργαστήριο Αστεακής Εγκληματολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου και του Κέντρο Ερευνών του Πανεπιστημίου Πειραιώς, συμμετείχε στο Smart Cities Week στο Tampere της Φινλανδίας.
Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου, οι εκπρόσωποι των τριών προγραμμάτων της Πρωτοβουλίας Urban Innovative Actions (UIA) από το BSFS (Πειραιάς, Ελλάδα), το SURE (Tampere, Φιλανδία) και το Tonite (Τορίνο, Ιταλία) παρουσίασαν σε συναντήσεις τους την πρόοδο των εργασιών τους όσον αφορά τις χωρικές παρεμβάσεις και την ανάπτυξη των «έξυπνων» εργαλείων τους και συνέταξαν κοινή επιστολή προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με κοινά σημεία και προτάσεις για τη βιωσιμότητα των αποτελεσμάτων τους στον τομέα της αστικής ασφάλειας.
![IMG 20220615 105410 3](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/IMG_20220615_105410-3-scaled.jpg)
![286242057 552714836291436 2938547892699982993 n 1](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/286242057_552714836291436_2938547892699982993_n-1.jpg)
![286440426 552713869624866 9032461152173979493 n 1](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/286440426_552713869624866_9032461152173979493_n-1.jpg)
![287496446 10230342881941655 1892743273267889777 n 1](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/287496446_10230342881941655_1892743273267889777_n-1.jpg)
![IMG 20220615 111748](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/IMG_20220615_111748.jpg)
Κοινό στοιχείο των τριών προγραμμάτων αποτέλεσε επίσης η συμμετοχική προσέγγιση στις αποφάσεις για την ασφάλεια σε δημόσιους χώρους με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Η ανάδειξη αυτής της πτυχής είναι σημαντική καθώς αποτελεί ζητούμενο οι πολίτες να συμμετέχουν στη λήψη αποφάσεων για τις πόλεις τους.
Ο ρόλος των «έξυπνων» εργαλείων και η ανάπτυξη στρατηγικών για την ενίσχυση του αισθήματος ασφάλειας των πολιτών ήταν ανάμεσα στα θέματα των συναντήσεων των τριών προγραμμάτων. Η παρουσία της Αντιδημάρχου Δημόσιας Υγείας & Κοινωνικών Υπηρεσιών κας. Κυριακής Μπουρδάκου ήταν πολύ σημαντική, καθώς εμπλούτισε με την εμπειρία της ως Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Πρόληψης Παραβατικότητας (ΤοΣΠΠα) του Δήμου Πειραιά το διάλογο για βιώσιμες λύσεις ασφάλειας και πρόληψης.
![285816919 552110659685187 7738804989917830986 n](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/285816919_552110659685187_7738804989917830986_n-1024x1024.jpg)
![286591720 552714339624819 4012337219473100271 n 1](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/286591720_552714339624819_4012337219473100271_n-1-1024x1024.jpg)
![286712585 10230342881741650 4911401109815565274 n](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/286712585_10230342881741650_4911401109815565274_n-954x1024.jpg)
Παράλληλα, η Αντιδήμαρχος Εξωστρέφειας, Τουρισμού και Ευρωπαϊκών προγραμμάτωνκα. Ανδριάνα Ζαρακέλη,εκπροσωπώντας τον Δήμαρχο Πειραιά κ. Γιάννη Μώραλη, συμμετείχε σε πάνελ συζήτησης του συνεδρίου για τη συνδιαμόρφωση προτάσεων για έξυπνες και βιώσιμες πόλεις.
Συνομιλώντας με τη Δήμαρχο του Τάμπερε κα. Anna-Kaisa Ikonen, τον Επικεφαλής Προσωπικού από την πόλη του Turku κ. Tuomas Heikkinen και τον Σύμβουλο Κλιματικής, Ενεργειακής και Βιομηχανικής Πολιτικής από το Εμπορικό Επιμελητήριο της Φινλανδίας κ. Teppo Säkkinen, αναπτύχθηκε ένας εποικοδομητικός διάλογος για την σύμπραξη των Ευρωπαϊκών πόλεων στην επίτευξη του στόχου της αστικής βιωσιμότητας.
![285540619 552111053018481 9054668791142725967 n](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/285540619_552111053018481_9054668791142725967_n.jpg)
![285551492 552111009685152 4662231054862980414 n 1](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/285551492_552111009685152_4662231054862980414_n-1.jpg)
![285669034 552110726351847 8631554219823468731 n](https://www.bsfs-piraeus.eu/wp-content/uploads/2022/06/285669034_552110726351847_8631554219823468731_n.jpg)
Τέλος, οι εκπρόσωποι των εταίρων του ευρωπαϊκού προγράμματος BeSecure-FeelSecure (BSFS) που παρευρέθηκαν στο συνέδριο, είχαν την ευκαιρία να ενημερώσουν τους επισκέπτες της έκθεσης για τις ολοκληρωμένες και καινοτόμες λύσεις αστικής ασφάλειας που υλοποιούνται στην πόλη του Πειραιά μέσω του προγράμματος BSFS.